Murat Alkaş ” Emlak Konut kurumsal yapısı ile ön planda olan bir basketbol Kulübü

MURAT ALKAŞ RÖPORTAJ

Erkek Basketbol Ekolünden gelen deneyim

1) Murat Koç öncelikle kulübümüze hoşgeldiniz. Sizin hakkınızda bilgi sahibi olmayan taraftarlarımız için kendizi biraz tanıtır mısınız?

– 1993 yılında Ülker Spor’da antrenörlüğe başladım. Efes Pisen(Anadolu Efes), Galatasaray, Olin Eirne takımlarında erkek basketbolunda  görev aldım. Daha sonra kadın basketbolunda görev yapmaya başladım  ve sırasıyla Canik Belediye Spor,  Ormanspor,  Mersin Basketbol Kulübü, Becker Spor, Kırçiçeği Bodrum Basketbol,  Fenerbahçe Gelişim Takımı  ve Bursa BŞB takımlarını çalıştırdım. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve  Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü mezunuyum. Şu an Emlak Konut Spor Kulübü’nde görev yapmaktayım.

Emlak Konut kurumsal yapısı ile ön planda olan bir basketbol kulübü

2) Emlak Konut Spor Kulübü’nü tercih etmenizdeki en büyük sebep yada sebepler nelerdi?

-Geçen sezonlarda çalıştığım Bursa BŞB ve Fenerbahçe Gelişim takımlarında Emlak Konut ile rakiptik. Bir çok maç oynadık ve  bu süreçlerde kulübü gözlemleme fırsatım oldu.  Kulübün kurumsallığı, işleyişi, sporcu ve çalışanlarına verdiği değeri açık bir şekilde görebiliyordum. Ayrıca bu çatı altına geldiğimden beri de ne kadar doğru bir gözlem yaptığımı bir kez daha teyit ettim. Burada çok güzel ve kurumsal bir organizasyon var. Yöneticilerimiz çok güzel bir çalışma ortamı oluşturmuş burada. Vedat Koç ve Raşit Bey’in katkılarını da unutmamak lazım. Ayrıca kulübün İstanbul’da olması benim için büyük bir artı. Kulübün altyapıya yaptığı büyük yatırımlar var ve bu benim için çok önemli.  Hepsine ek olarak Emlak Konut Spor Kulübü’nün tamamen basketbol kulübü olması,  basketbola ve organizasyona bakış açıları benim için tercih sebebi oldu.

Öngörülerim yok, hedeflerime inanıyorum.

3) 2021-2022 sezonu için öngörüleriniz var mı? Bizleri nasıl bir sezon bekliyor?

-Bu sezon için öngörüm yok lakin hedefim var. Hedefim de süper lige çıkmak. Çünkü bu kurum ve organizasyonun hak ettiği yerin kesinlikle süper lig olduğunu düşünüyorum.  Bu sebeptendir ki öngörü yerine net ve kesin bir hedef olarak süper lige çıkma planımız var. Yöneticilerimizin desteği ile çok değerli bir ekip kuruldu ve bu doğrultuda hedefimiz açık şekilde şampiyon olmak. Sporcularım ve ekibimiz ile  Emlak Konut Spor Kulübü’nü süper ligde yarışır hale getirerek hedefimize ilerleyeceğiz.

Başarı zincirinin devamını getirmek için buradayız.

4) TKBL seviyesinde üst lige en fazla takım çıkartan baş antrenör sizsiniz. Bu apolet üstünüzde ekstra bir yük oluşturuyor mu? Ayrıca başarılarınızı tetikleyen motivasyon unsurlarınız neler?

-Hayır. Bu durum bana ekstra bir yük yada stres unsuru oluşturmuyor. Doğru kadro yapısı, iyi bir organizasyon kurmak çok önemli.  Herkesin takımı, organizasyonu sahiplenmesi ve doğru planlama ile çalışmak başarıyı getiriyor.  Dolayısıyla bu durum bana bir yük oluşturmuyor. Sporda her gün daha iyisini yapmak için çalışmalısınız ve bu yüzden de devamlı yeni hedefler oluşturmalısınız kendinize.  Bu yüzden de yeni hedefler  koymak bana motivasyon anlamında her daim pozitif geri dönüş sağlıyor. Bu zamana kadar her sene başarı kazandığım doğru; bu yıl da geçen seneki gibi bir şampiyonluk yaşamak yeni hedefimiz. Ben ve ekibim bir takımla daha bu başarı zincirini devam ettirmek için buradayız. Hedefimize konsantre şekilde sezon sonuna kadar çalışacağız.

‘’Ben oldum zaten’’ demeden sürekli çalışmaları gerekiyor.

5) Başarılı bir a takım koçu olmanızın dışında altyapıya verdiğiniz değer de camiada bilinen özelliklerinizden bir tanesi. Sizce sözleşmeli liglerde altyapı sporcularının yeri neresi olmalı? Eksik gördüğünüz veya takdir ettiğiniz konular var mı?

-Alt yapı organizasyonları kulüpler için çok önemli olmalı. Benim fikrimi soracak olursanız hatta A takım organizasyonlarından da önemli olmalı. Altyapı uzun soluklu ve çok emek isteyen bir organizasyon. Yetişen oyuncuların A takımlarda oynaması, başarılı olmaları için yapılan yatırımlar ve sonuçlarının alınması işin en keyifli kısmı. Ben genç oyuncularla çalışmayı çok seviyorum  –ki bunu eski röportajlarımda da belirtmiştim. Fenerbahçe Gelişim takımında görev yaptığım dönem kadromuz 16-17 yaşındaki genç sporculardan oluşuyordu. Şahsım olarak önce bölgesel ligden Tkbl’ye çıkan daha sonra da TKBL federasyon kupasını kazanan bu takımla geçirdiğim dönem en keyifli sezonlarımdan biri olmuştu. Kariyerimin belki de en değerli iki başarısı gençlerle çıktığımız bu yolda elde ettiğimiz başarılar ve kazanımlar oldu. Gençlere o fırsatı her  daim vermeliyiz. Lakin genç sporculara düşen en büyük görev de verilen bu fırsatı layığı ile değerlendirmektir. Bu süreçte kendilerini ön plana çıkartacak detayların üstünde durmaları ve bu uğurda mücadele vermeleri gerekiyor. İş disiplini çalışma istekleri ve ‘’ben oldum zaten’’ düşüncesine düşmemeleri çok önemli. Gelişme ve ilerlemenin sonu yok çünkü. Yetenekli ve potansiyel oyuncularımız var. Altyapılarda da bu oyuncuların gelişimi için Bgl organizasyonu bence değerli bir oluşum. Eksik değil ama üzerinde durmamız gereken bir konu olarak şunu söylebilirim, oyuncu havuzumuzu daha da genişletmeliyiz.

İş disiplini gelişmelere açık olmak başarıyı peşinden getiriyor.

6) Son olarak özellikle sizleri örnek alan genç antrenörlereve genç sporculara vereceğiniz bir mesaj var mı?

KADIN-Her şeyden önce iş disiplini ve çalışmak çok önemli. Doğru antrenman yaptırmak ve bunu özellikle zamansal olarak verimli hale getirmek.  İşimizi doğru ve heyecanla yaptığımız süreçte bilgi birikimi ile beraber başarı otomatik olarak gelecektir. Her gün yeni bir şey öğrenebiliriz ve bunu oyuncumuzdan da başka bir meslektaşlarımızdan da öğrenebiliriz. Her zaman yeniliklere ve gelişmeye açık olmak önemli. Genç sporculara tavsiyem ise: ne olursa olsun çok çalışmalarıdır. Çünkü onlar sürekli bir yarışın içindeler. Forma için ve dakika için mücadele ederken;  kendinizi geliştirmek için çabalamalısınız. Sporda dün diye bir şey yok. Sürekli ve düzenli olarak her antrenmanda ve her maçta başarılı olmanız gerekecek. O yüzden tekrar edecek olursak; doğru çalışmak, iş ahlakı ve iş disiplini herkes için en önemli unsurlar olmalıdır.

Yorum yazın